wtorek, 26 czerwca 2012

33. Tygrys - cichy łowca



Tygrys - potężne, inteligentne i zwinne zwierzę. Jak każdy kot jest drapieżnikiem - i to nie byle jakim. Potrafi zachowywać się niezwykle cicho i dyskretnie, a w chwilę później pokazać całą swą siłę i szybkość. Nawet w nas, ludziach, potrafi wzbudzić strach...


^Pręgowane futro doskonale zlewa się z trawą bądź gałązkami czy liśćmi w dżungli.
Błyskawiczny atak, szybka śmierć
Ten samotny łowca prawie zawsze poluje z zaskoczenia, bowiem jest szybki (potrafi rozwinąć prędkość 60 km/h!). Musi więc bezgłośnie podejść do ofiary, tak by ona go nie zauważyła, nie usłyszała lub nie wyczuła. Pręgowane futro tego kota doskonale zlewa się z wysokimi trawami lub gęstą roślinnością wilgotnego lasu. Kiedy zastygnie w miejscu staje się wręcz niewidoczny. 
Tygrys wyposażony jest też w wyciszające poduszeczki łap; suche liście mu niestraszne! Teraz pozostaje już tylko podkraść się na wystarczająco bliską odległość. Jeśli zdobycz przedwcześnie do wykryje - nici z zasadzki i z... polowania.


^Atak!
Jeżeli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, następuje atak. Potężne tylne łapy odpychają go od podłoża i rozpoczyna się krótka, aczkolwiek bardzo dynamiczna gonitwa. "Zamach" tygrys najczęściej przeprowadza od tyłu ofiary. Myśliwy bowiem wie, że zdobycz nie ma oczu z tyłu głowy. Sprint trwa kilkanaście-kilkadziesiąt sekund (sporadycznie parę minut). W tym czasie tygrys musu dogonić i powalić wybrany przez siebie cel. Jeśli jest duży - szczęki zaciska na gardle, miażdżąc tętnicę i tchawicę, tym samym doprowadzając do uduszenia. Przy drobnej zwierzynie (gryzonie, ptaki) jego zęby zaciskają się "na plecach" - czyli miejscu, gdzie znajduje się wrażliwy rdzeń kręgowy.
Zawsze zanim zacznie jeść, zabija ofiarę.
Nie każde polowanie kończy się sukcesem!
Jedna zobycz może starczyć na kilka dni. Kot ukrywa ją i przychodzi, gdy odczuje głód. Niektóre obserwacje sugerują nawet, jakby tygrys wolał jeść "skruszałe mięso".
Tygrys nie boi się zmoczyć łap, dlatego często poluje na ryby. Jeśli jego terytorium obfite jest w płytkie jeziora i mokradła, wtedy pogoń często odbywa się po bagnie. W Parku Narodowym Ranthambhore (Indie) najbardziej doświadczone osobniki potrafią posunąć się do tego, że odbierają jedzenie krokodylom!
Co ciekawe, dawniej uważano, że tygrys paraliżuje swoje ofiary rykiem złożonym z fali dźwiękowych o bardzo niskich częstotliwościach (tzw. infradźwięki). My ich nie słyszymy, jednak możemy je odczuć dosłownie na własnej skórze*. Teraz wiadomo, że odgłosów "infradźwiękowych" tygrysy używają w innych sytuacjach, np. przy komunikacji (o tym w następnym poście z cyklu "Tygrys").

^Spójrzcie tylko na to potężne ciało! Tylne łapy odpychają zwierzę od podłoża, umożliwiając rozpoczęcie błyskawicznego ataku, a dzięki giętkiemu kręgosłupowi rozwija ogromne prędkości!
Od myszki do pytona
Tygrys poluje na różnorodne stworzenia. Od myszy, żab i jaszczurek poprzez ryby, króliki, małpy, do jeleni, pytonów oraz młodych niedźwiedzi. Do ulubionej zdobyczy należą: wspomniane wyżej jelenie - sambary i aksisy, a także dzikie świnie. Środowisko, w którym żyje, odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu menu, np. ataki na pytony odbywają się w zazwyczaj w lasach namorzynowych. 
Udokumentowany został przypadek, gdy tygrys zabił i pożarł przedstawiciela swojego rodzaju (Panthera) - lamparta!
Nie pogardzi padliną. Krążące sępy są dla niego znakiem, że jakieś stworzenie zakończyło właśnie swój żywot - warto więc się tym bliżej zainteresować. Wszak, cóż z tego, że dumny pan lasów sam nie upolował zwierzyny - zaoszczędził w ten sposób mnóstwo drogocennej energii. Bywa, że od padliny odpędza inne drapieżniki, jak cyjony (gatunek dzikiego psowatego).

^Ucztujący tygrys amurski. dych niedźwiedzi
Wyrusza o świcie 
Najbardziej aktywny jest o świcie, zmierzchu oraz nocą. Dzień? Zależy od pogody. Podczas upałów woli moczyć się w jeziorkach. Gdy nadchodzi pora monsunów i temperatura spada - dlaczego nie? 
Aktywność może zależeć także od pory roku. Tygrysy amurskie, żyjące na Syberii, podczas mroźnej zimy są zmuszone do aktywności dziennej. 

^Dzięki gonitwom i dzikim zabawom w polowanie małe tygryski uczą się chwytów, które będą im niezbędne do przyszłego, samodzielnego życia.
Epilog
Jednym słowem, lata ewolucji stworzyły doskonałego łowcę, prawdziwego króla dżungli, którego boją się nie tylko jelenie, ale nawet my...

^Tygrys kąpiący się w fosie, w promieniach zachodzącego słońca.
***
*Infradźwięki mogą wywierać na nas lub na zwierzętach bardzo mocny wpływ - od złego samopoczucia aż do ogłuszenia (wyjątkowo silne - ich jednak tygrysy nie potrafią wydawać).
***
Informacje
- Notka z dnia 12.08.2010r., napisana jeszcze na blogu Felidae - poprzedniku Perfekcyjnych.
- Zdjęcia wykonałam w: ZOO Warszawa i ZOO Łódź (tygrys syberyjski).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz