sobota, 16 czerwca 2012

21. Tygrys - pręgowany król dżungli



Początek
Dzisiejszy tygrys to jeden z największych drapieżników lądowych. Jest piękny, szybki i potężny. Występuje w części Azji (południowo-wschodnia). Jego droga ewolucyjna jest długa i interesująca. Zobaczmy więc jak wyglądała jego historia!  
Zacznijmy od tego, że pierwszym, jako takim, rodzajem kotów (choć jeszcze takich nie do końca "wykończonych") był - Pseudelur. Tu możemy mówić o początku właściwej ewolucji kotowatych*. Wszystko zaczęło się właśnie od Pseudelur... 
Wkrótce, w drodze ewolucji, powstały potężne, często wielkie i masywne, tak zwane "tygrysy szablozębne"... I tu niespodzianka, bo to wcale nie jest początek historii o tygrysie!
Niestety los nie był łaskawy dla machajrodonów - "tygrysów o długich kłach". Przegrały one wieczną walkę o przetrwanie, być może na skutek zmian klimatycznych. W każdym razie, naszych czasów nie dożył ani jeden gatunek tych zwierząt*.
Z biegiem czasu przedstawiciele Felidae zaczęli się różnić między sobą. Powstały dwie podrodziny - wielkie koty (Pantheriinae) oraz małe (Felinae). 

^Tygrysy to z reguły samotniki, aczkolwiek często tolerują bliższe towarzystwo, szczególnie samce samic (a samice wybranego samca - zwykle ojca kociąt).

Tygrysy pojawiają się na Ziemi...
We wczesnym plejstocenie, w północnych Chinach i na wyspie Jawie pojawił się nowy gatunek dużego kota z rodzaju Panthera - Panthera palaeosinensis (nie doczekał się polskiej nazwy). Był mniejszy od współczesnego tygrysa, jednak badania potwierdzają jego bliskie pokrewieństwo z Panthera tigris, czyli dobrze nam znanym tygrysem.
Kilka milionów lat temu pojawił się Panthera tigris acutidens. Jak widać po nazwie (trzy człony oznaczające podgatunek, a nie dwa - określające gatunek) - był to już typowy tygrys. Udało mu się rozprzestrzenić na tereny niemal całej Azji! Jednak już 1,2 miliona lat temu pojawił się tygrys trinilski (tygrys z Trinil). W przeciwieństwie do swojego kuzyna z kontynentalnej Azji, on opanował wyspy Indonezji. Jednak natura uznała, że podgatunek trinilski był lepiej przystosowany. Wkrótce potem w skutek rozprzestrzeniania i rywalizacji, wyparł P. tigris acutidens.
Jednak i los tygrysa z Trinil został przypieczętowany, szczególnie w Azji kontynentalnej. Na świecie pojawił się tygrys chiński. Nie trzeba chyba pisać, co wydarzyło później - lepsze przystosowanie, większe umiejętności itp., przesądziły o losie tygrysa trinilskiego. Podobno jednak, nim ostatecznie pożegnał się ze światem, zostawił potomków - podgatunki indonezyjskie, jak tygrys sumatrzański, jawajski czy balijski (dwa wymarłe w ostatnim wieku). 
Tymczasem tygrys chiński okazał się ponadczasowy i żyje do dziś (zdziesiątkowany, ale jednak!). Jest najstarszym podgatunkiem tygrysa... I najrzadszym.

Ciekawostka
Jak już wspomniałam, niektórzy badacze uważają, że podgatunki z Indonezji mogą pochodzić od tygrysa z Trinil. Zniknął on bowiem z Azji kontynentalnej, ale nie tak szybko z wysp indonezyjskich!

^Tygrys sumatrzański, jako podgatunek indonezyjski, mógł być potomkiem tygrysa trinilskiego.
__________
*Aczkolwiek istniało zwierzę, przodek rodzaju Pseudelur, które było jakby połączeniem dzisiejszej żenety i kota. Jednak o nim i o innych niuansach ewolucyjnych w innym poście.

<Żeneta - mały ssak, o smukłym, długim ciele, nieco wydłużonym pyszczku i dużych uszach, z rodziny łaszowatych.







*Machajrodony nie zostawiły po sobie nawet następców. Ich linia trysła, jak bańka mydlana. Aczkolwiek pantera mglista wykazuje najbliższe pokrewieństwo z "szablozębnymi kotami".

***
Bibliografia
Tym razem korzystałam (nie kopiowałam!) ze źródeł, przede wszystkim z:
- Wikipedia/Tygrys
A także filmu "Aksamitne pazury".
***
Informacje
- Notka z dnia 1.02.2010r., napisana jeszcze na blogu Felidae - poprzedniku Precyzyjnych. Edytowana 22.05.2013r.
- Zdjęcia wykonałam w: ZOO Łódź i ZOO Warszawa (w tej kolejności).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz