sobota, 7 lipca 2012

36. Kot z pędzelkami




Ryś płowy
Na afrykańskiej półpustyni słońce powoli wyłaniało się znad jałowego horyzontu. Delikatny, jeszcze chłodny, wietrzyk hulał pośród jasnożółtych traw. Aż trudno uwierzyć, że za kilka godzin miejsce to zmieni się w gorące i niegościnne.
Jednak póki co ptaki śpiewały, a gazele wędrowały na swe pastwiska...
Nagle na scenie pojawiło się nietypowe zwierzę. Kot o smukłym ciele i średniej długości ogonie, właśnie wyłonił się z "lasu" krzewów. Jego płowe futro, z jaśniejszym brzuchem (pokrytym dodatkowo płowymi plamkami) stanowiło idealny kamuflaż, szczególnie podczas zasiadek wśród gałązek i listków. Teraz, podczas przemieszczania, łatwiej go dojrzeć.

^Portret łowcy

Bystre i zawsze czujne perliczki już wszczęły alarm. Jednak karakal (Caracal caracal) nie był dziś nimi zainteresowany. Patrolował swoje rozległe terytorium. Zachowywał się niezwykle dyskretnie, mimo że wyraźnie nie interesowały go łowy. Stąpał cicho, ale zdecydowanie.
Zgrabnie wskoczył na stary konar. Rozejrzał się po okolicy. Jego czarne uszy, od których zawdzięcza swą nazwę, z ciemnymi pędzelkami mimowolnie obracały się dookoła. W końcu są w stanie "wyłowić" nawet najmniejszy szmer. Badania potwierdziły, że pędzelki służą jako „wspomagacze” – dzięki nim zwierzę "słyszy niesłyszalne" dźwięki, a przynajmniej te, pozostające poza zasięgiem większość podobnych drapieżców.
Drapieżnik musiał być ostrożny. Nigdy nie wiadomo, czy jakaś hiena, lampart bądź lew nie wyskoczą nagle z pobliskiego buszu. Kamuflaż, doskonale sprawdzający się przy polowaniu, tutaj byłby niewystarczający.
Na szczęście, droga okazała się wolna od wszelkich niebezpieczeństw. Za to jakiś niedoświadczony zając zapuścił się na otwartą przestrzeń. Karakal błyskawicznie zeskoczył. To okazja, którą trzeba koniecznie wykorzystać!

^Samiec karakala

Trochę faktów
Dł. ciała
60-92 cm
Dł. ogona
zwykle 20-30 cm
Wys. w kłębie
38-50 cm
Waga
6-19 kg
Samce są masywniejsze i zdecydowanie silniejsze od samic.
Cechy szczególne: czarne uszy (stąd jego nazwa – „karakulak” oznacza „czarne ucho”) zakończone pędzelkami; płowe, rudo-szare futro; kremowy lub biały brzuch pokryty jasnymi plamkami. Charakterystyczne ciemne plamy na zakończeniach poduszeczek wąsów (podobne są także u pumy).



To karakal czy ryś?
Karakal nazywany jest także rysiem (afrykańskim, pustynnym, perskim, płowym, stepowym), prawdopodobnie przez pędzelki na uszach oraz łudząco podobną do rysiej sylwetkę. W rzeczywistości okazało się, że karakal (Caracal caracal) i ryś (Lynx sp.) nie należą nawet do tego samego rodzaju! Ich pokrewieństwo kończy się na wspólnej podrodzinie – Felinae (małe koty)...

Czytaj dalej...



***
Bibliografia
Pomogłam sobie w "Trochę faktów" (waga, długości i wysokość):
- Arkive.org/Caracal
- Wikipedia/Karakal
***
Informacje
- Notka z dnia 17.09.2010r., napisana na poprzedniku Perfekcyjnych – Felidae.
- Zdjęcia wykonałam w warszawskim i krakowskim ("Samiec karakala") ZOO.

1 komentarz: